Zastanów się co sprawia Ci trudność w zrozumieniu tego co słyszysz. Akcent? Tempo mówienia? Slang używany przez rozmówcę? Nieznane Ci słowa? Wszystkie te elementy mają wpływ na odbiór i interpretację przekazywanych wiadomości, a co za tym idzie, na sukces komunikacyjny.

Jak słuchać, żeby zrozumieć?

1. Słuchaj biernie i aktywnie.
Celem słuchania biernego jest zaznajomienie się z obcym językiem poprzez otaczanie się nim. Pomaga lepiej zapoznać się z brzmieniem języka i zrozumieć różnicę między językiem pisanym, a wymową. Biernie słuchasz poprzez oglądanie filmów w obcym języku, słuchanie podcastów czy piosenek.

Natomiast słuchanie aktywne wymaga trochę więcej pracy. Słuchając aktywnie koncentrujesz się głównie na tej czynności, przez co więcej się uczysz i udoskonalasz umiejętność słuchania. Jak aktywnie słuchać? Podczas oglądania ulubionego serialu lub filmu czy słuchania podcastu wyznacz sobie zadanie.
Na przykład:
– zrób listę słówek związanych z omawianym tematem,
– ucząc się czasu przeszłego staraj się wypisać wszystkie usłyszane czasowniki w czasie przeszłym,
– zapisuj często powtarzające się zwroty i kontekst ich użycia.

2. Zapoznaj się z TED talks – źródłem nieskończonej ilości wiedzy, prelegentów, informacji i inspiracji. Znajdź temat, który Cię interesuje i daj się ponieść. Do każdego video TED Talks oferuje transkrypcje pozwalające śledzić słowa mówcy. Dzięki temu widzisz słowa i słyszysz w jaki sposób są wypowiadane.

3. Słuchaj i analizuj wymowę native speakerów.
Rozmawiając i słuchając skup się na formach skróconych, akcentach i intonacji wypowiadanych słów. Staraj się zrozumieć jak najwięcej i wykorzystuj każdą okazję do rozmowy z native speakerami – bądź aktywny! Nie bój się poprosić o powtórzenie lub wyjaśnienie nieznanych Ci zwrotów.

Znajdź w swojej okolicy organizacje, stowarzyszenia, które gromadzą zagraniczne społeczności i organizują dla nich różne aktywności – np. multilanguage meetings. Jest to świetna okazja do poznania nowych osób, wyjścia ze swojej strefy komfortu i nauki oraz praktyki języka.

Kwestię słuchania i słyszenia została poruszona już we wcześniejszym wpisie na blogu – znajdziesz tam informacje – czego słuchać, z jakich źródeł korzystać i jakie strony lub aplikacje pomogą Ci rozwinąć umiejętność słuchania. Zapraszam tutaj

Now, let’s practice!
1. Wybierz 30 sekundowy fragment TED Talks, ulubionego podcastu lub dowolnego nagrania w języku angielskim.
2. Przesłuchaj ten fragment kilka razy i zapoznaj się z jego treścią, akcentem, tonem głosu i tempem mówienia prelegenta.
3. Weź kartkę i długopis. Włącz nagranie i zatrzymaj po pierwszym zdaniu. Zapisz to co usłyszałeś. Przejdź do kolejnego zdania i powtarzaj kolejno czynności.
4. Jeśli nie usłyszałeś któregoś ze słów lub dźwięków zostaw puste miejsce i kontynuuj słuchanie.
5. Po przesłuchaniu 30 sekundowego fragmentu zdanie po zdaniu przesłuchaj jego całość. Uzupełnij luki w tekście, spójrz na słowa przed i za luką, spróbuj sam dopasować odpowiedni wyraz.