Co to oznacza? Słyszę czyli fizjologicznie przetwarzam dźwięki. Słucham świadomie by zrozumieć i zareagować. Słuchanie jest częścią wyuczonego procesu komunikacyjnego na który składają się: proces odbierania treści, nadawania jej znaczenia i reagowania, który umożliwia z kolei wyjaśnienie poprawnej interpretacji przekazywanej wiadomości.

Bez wątpienia słuchanie to najistotniejsza, gdyż najczęściej stosowana umiejętność komunikacyjna i to zarówno w życiu osobistym jak i społecznym. Jest też najtrudniejszą z umiejętności komunikacyjnych, gdyż wymaga większej wiedzy i umiejętności potrzebnych do właściwego interpretowania odebranej wiadomości, niż jej nadanie.

Wyróżniamy słuchanie poznawcze (mające na celu dowiedzenie się i zrozumienie poszukiwanej wiedzy, faktów, myśli), oceniające (wymagające krytycznego myślenia, wyciągania i formułowania własnych wniosków) i empatyczne (wczucie się w sytuację i emocje rozmówcy).

Kompetentny słuchacz ma motywację do słuchania, wiedzę i umiejętności. By być kompetentnym słuchaczem w obcym języku, trzeba poznać i samemu opanować odpowiednie słowa, zwroty, ale też konotacje kulturowe by odpowiednio zrozumieć i zinterpretować daną wiadomość, i by nasza reakcja była adekwatna do sytuacji. Poniżej garść sposobów, by nabrać motywacji do słuchania i w swoim tempie opanować przydatną sztukę rozumienia ze słuchu.

 1.  Słuchaj muzyki. Ulubionych piosenek można słuchać na około, więc czemu nie po angielsku? Nie zawadzi sprawdzić o czym jest tekst, a zrozumienie przyspieszy zapamiętanie nowych zwrotów. Gdy znamy jakieś słowo, czy sformułowanie, łatwiej nam je rozpoznać i zrozumieć przy następnym słuchaniu.
  https://www.lyrics.com/
  https://www.tekstowo.pl/
  [br]
 2. Oglądaj swoje ulubione programy po angielsku.
  Lubisz programy o modzie lub motoryzacyjne? Super! Posłuchaj i pooglądaj je po angielsku. Twoja wiedza z danej dziedziny, a przede wszystkim zainteresowanie tematem skłonią Twój umysł do wytężonej uwagi.
  https://www.sidereel.com/tv-genres/british
  [br]
 3. Dla tych, którzy chcą coś nowego: zainspiruj się TED
  https://www.ted.com/
  https://www.youtube.com/user/TEDtalksDirector
  [br]
 4. Pożeraj slogany reklamowe gdyż są chwytliwe i łatwo zapadają w pamięć. Czemu z tego nie skorzystać? Po wielokroć słyszane polskie bloki reklamowe może Cię znudzą, ale  po angielsku będą miały urok nowości i ich dowcip Cię rozbawi.
  https://www.youtube.com/watch?v=5mbj8gvnYDs
  https://www.youtube.com/watch?v=_mKG9pQG5pM
  [br]
 5. Oglądaj filmy i seriale w wersji oryginalnej. Nadal problematyczne? – to włącz napisy!
  Chcesz dodać smaczku: znajdź wpadki z planu filmowego:
  https://www.youtube.com/watch?v=_mKG9pQG5pM
  [br]
 6. Zainstaluj aplikacje. Tutaj proponuję 3 darmowe aplikacje British Council do pobrania z App Store lub Google Play: dwie pomagające uczyć się z nagrań audio i video, i jedna promująca kulturę Brytyjską.
  http://learnenglish.britishcouncil.org/apps

  [br]
 7. Świetnym rozwiązaniem na nudę są podcasty.  Na BBC: do wyboru, do koloru – na każdy temat i nie tylko po angielsku. Dobierz tematykę według własnego gustu, a podcast jak dobry serial wciągnie Cię, i nie zapomniesz już odsłuchać następnego odcinka.
  https://www.bbc.co.uk/podcasts Poniżej moje propozycje:

  Warty uwagi jest też podcast prowadzony przez Luke Thompson: https://teacherluke.co.uk/

  [br]
 8.  Skoro mowa o BBC, słuchaj radia. Jest aplikacja ze stacjami radiowymi ze Zjednoczonego Królestwa: UK Radios. W drodze do szkoły można posłuchać prognozy pogody, wyników sportowych, najnowszej muzyki z Wysp, czy audiobooka w odcinkach na 4-ce (odpowiednika Polskiego TVP Kultura).

  [br]
 9.  Jesteś wzrokowcem? Chcesz usłyszeć i zobaczyć? OK łącz umiejętności: czytania i słuchania. Polecam magazyn English Matters. Tam każdy znajdzie coś dla siebie, a do większości artykułów są przygotowane nagrania do pobrania za pomocą kodów QR. Przy każdym artykule są już wypisane i przetłumaczone słówka, a na końcu każdego numeru są ćwiczenia sprawdzające ile zapamiętałeś nowych zwrotów. Wersja papierowa nieporęczna? To nie problem. Wybierz wersję elektroniczną.
  https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/93-prenumerata-elektroniczna
  [br]
 10. Gdy wolisz dłuższą formę, to pomyśl o audiobooku. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnej książki, z tym że … od niej lepsza. Korzyści jest wiele. Nie dość, że ktoś za Ciebie czyta, a Ty możesz w tym czasie np. wodzić wzrokiem po tekście lub po prostu odpoczywać; to dodatkowo, poza przyjemnością z zagłębiania się w intrygującą historię, osłuchujesz się z językiem (intonacją, wymową) i to w najlepszym wydaniu. I tutaj mała uwaga: traktuj książki jak możliwość spotkania ciekawego człowieka. Dobierz taką, która Ciebie zaintryguje. Wtedy nawet gdy coś Ci umknie, czy nie zrozumiesz każdego słowa, będziesz starał się zrozumieć o czym mowa z kontekstu. Ostatecznie zawsze możesz przesłuchać trudny fragment ponownie.

  Gdy nadal uważasz, że Twój poziom angielskiego jest niewystarczający, to zacznij swoją przygodę z literaturą od książek dla dzieci. 
  Darmowe audiobooki po angielsku: https://www.digitalbook.io/. Spis książek dla dzieci w tym tych trochę starszych : https://www.thoughtco.com/childrens-books-for-adults-4146426 Chcesz więcej materiałów na swoim poziomie? Przeglądnij:
  http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening
  https://www.cambridgeenglish.org/learning-english/activities-for-learners/
  [br]
 11. Przesłuchaj nagrania do podręcznika kursowego, czy ćwiczeniówki. Co by nie mówić są odpowiednio dobranym dla Twojego poziomu językowego materiałem, który można odsłuchać nie tylko w klasie, ale i w domu, a dodatkowo po odsłuchaniu przeanalizować porównując z zapisem ścieżki dźwiękowej (na ogół z tyłu książki). Często przyda się jako bank słownictwa czy zwrotów na dany temat, lub wzór wypowiedzi na egzamin ustny ?. Chcesz więcej materiałów na swoim poziomie? Przeglądnij:
  http://learnenglishteens.britishcouncil.org/skills/listening
  https://www.cambridgeenglish.org/learning-english/activities-for-learners/
  [br][br]
 12.  Jeśli jednak jesteś zwierzęciem stadnym i do rozwoju potrzebna jest Tobie interakcja z innymi ludźmi, to zapisz się do jednej ze społeczności łączących ludzi uczących siebie nawzajem swojego języka ojczystego. Interakcja z żywą istotą, nawet tą oddaloną fizycznie od nas, jest silnym motywatorem do działania. A przy obecnej technologii (Skype, Whatsapp) nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
  https://www.tandem.net/
  https://www.speaky.com/
  https://mylanguageexchange.com/
  https://language.exchange/
  https://www.conversationexchange.com/
  [br]

Wiele da się zrobić by rozwijać swoje umiejętności rozumienia ze słuchu i to nawet w pojedynkę. Najważniejsze, to nie zrażać się chwilowymi niepowodzeniami. ?

 

dodatki:

 • słowniczek przy każdym artykule
 • nagrania MP3 do odsłuchania na komórce za pomocą kodów QR lub na komputerze poprzez stronę wydawnictwa
 • arkusze pracy dla nauczycieli

 

KIOSK https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/wydania-specjalne/661-english-matters-szkocja-irlandia.html
WYDANIE ELEKTRONICZNE https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/93-prenumerata-elektroniczna
DODATKI http://em.colorfulmedia.pl/