Blog

Jak przechowywać skarby w pałacu pamięci?

Jak przechowywać skarby w pałacu pamięci?

Pałac pamięci to metoda zapamiętywania faktów znana ze starożytności. Polega na zakodowaniu informacji w postaci wymyślonego przedmiotu w dobrze znanej nam lokalizacji. W ten sposób, gdy pomyślisz o tym miejscu przypomną Ci się informacje, które tam zakodowałeś. Sprawdź jak ją używać!

czytaj dalej
Jak pokonać prokrastynację?

Jak pokonać prokrastynację?

Prokrastynacja to tendencja do zwlekania z wykonaniem zadań lub wypełnieniem obowiązków. Jest zmorą każdego i może dopaść człowieka na każdym etapie życia, nieważne czy jest to nauka do kartkówki czy wykonywanie codziennych obowiązków. Choć często zadania nie są trudne to opór przed wykonaniem ich...

czytaj dalej
Jak skutecznie planować?

Jak skutecznie planować?

Jak zarządzać czasem? Jak odnaleźć się w natłoku zadań i obowiązków? Czy planowanie to naprawdę magiczny sposób na ogarnięcie wszystkiego dookoła?
W dzisiejszym wpisie znajdziesz nasze wskazówki jak skutecznie planować zadania i na czym się skupić, aby nie dać się pokonać terminom oraz zaoszczędzić czas.

czytaj dalej
3 najskuteczniejsze techniki pamięciowe

3 najskuteczniejsze techniki pamięciowe

Rok szkolny się zaczął a wraz z nim nadciąga ogromna lawina kartkówek, testów, zadań, prac domowych, a dla niektórych na pewno też już gdzieś świta w głowie myśl o egzaminach. Wielu w ostatniej chwili przed ważnym sprawdzianem wpada w pułapkę 3Z: zakuć, zdać, zapomnieć. Nie rób tego! Sprawdź jak skutecznie się uczyć. Dowiedz się co to aktywna nauka, czemu warto się testować i co robić by pamiętać na długo.

czytaj dalej
Czy jestem złym rodzicem? – czyli jak nauczyć odpowiedzialności

Czy jestem złym rodzicem? – czyli jak nauczyć odpowiedzialności

„Jak odpuszczę, to on nie zda do następnej klasy!”. Lęk, czy dziecko zda (a być może też, czy nie wyjdę na „złego rodzica”) bywa tak silny, że uniemożliwia rozwój autonomii i odpowiedzialności naszego dziecka. Dopóki to rodzic sprawuje silną kontrolę nad obszarem nauki nastolatka, nie ma on/ona realnych szans na wykształcenie w sobie umiejętności związanych z planowaniem procesu uczenia się, samym uczeniem się czy wreszcie – ponoszeniem konsekwencji za własne działania. Takie deficyty prędzej czy później dadzą o sobie znać na poziomie liceum, czy później na studiach lub w pierwszej pracy. To co zrobić?

czytaj dalej
Jak zachęcić nastolatka do nauki?

Jak zachęcić nastolatka do nauki?

Jak postępować gdy nastolatek się nie uczy? Jak wpłynąć na zmianę postawy niesfornej nastolatki czy krnąbrnego młodzieńca? W dużej mierze będzie to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak zacząć od rozmowy. Gdy jest świadomość narastającego problemu i nieuniknionych konsekwencji wtedy nawet niesforny nastolatek dostrzega konieczność działania. Niestety na ogół jest za późno by rozwiązać problem samodzielnie.

czytaj dalej
5 sposobów na zarządzanie czasem

5 sposobów na zarządzanie czasem

Czy czasem masz problem z nadążaniem za wszystkimi zadaniami? Czy często zdarza Ci się zapomnieć o ważnych sprawach? Chaos i natłok zadań może być przytłaczający. Uważa się, że aby dobrze rozporządzać czasem należy “śledzić przeszłość, porządkować teraźniejszość i projektować przyszłość.” Ale co to właściwie znaczy? Co zrobić, aby być na bieżąco i nie zapominać o ważnych rzeczach? Dzięki tym wskazówkom nauczysz się jak efektywniej zaplanować swój tydzień!

czytaj dalej
Jak zdać maturę ustną?

Jak zdać maturę ustną?

Small talk – nawet na maturze? Pierwsze kilka sekund jest najważniejsze – ludzie już po tych kilku sekundach zaczynają nabierać pewnych przekonań na nasz temat. Czy są one prawdziwe i trafne to już zupełnie inna sprawa. To naszym zadaniem jest zrobić dobre pierwsze wrażenie!

czytaj dalej
Co zjem 4 lipca?

Co zjem 4 lipca?

4 lipca to być może jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Ameryce. Święto Niepodległości upamiętnia ogłoszenie Deklaracji Niepodległości od Korony Brytyjskiej. Dzień ten jest symbolem wolności dla wielu Amerykanów. Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych typu wiece, parady i pokazy sztucznych ogni to okazja na spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu i smakołykach w barwach flagi amerykańskiej.

czytaj dalej
Dzień Kanady

Dzień Kanady

Pierwsze obchody tego święta odbyły się w dzień utworzenia Konfederacji Kanady. W Toronto, w kościele świętego Jakuba rozbrzmiały dzwony a mieszkańcy świętując puszczali fajerwerki, tańczyli i brali udział w paradach wojskowych. Po roku wydano królewską proklamację, w której poproszono Kanadyjczyków aby celebrowali ten dzień. 

czytaj dalej
Dzień TATY

Dzień TATY

Chociaż Polacy obchodzą Dzień Ojca 23 czerwca to w większości krajów przypada on na trzecią niedzielę czerwca (w tym roku 19 czerwca) – w tym dniu Dzień Ojca obchodzą mieszkańcy Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. 

Dzień ojca to świetna okazja, żeby spędzić czas ze swoim tatą, nieważne czy jest to BIOLOGICAL FATHER czy father that STEPPED UP. 

Z okazji Dnia Ojca składamy najserdeczniejsze życzenia i zapraszamy do zapoznania się ze słownictwem związanym z tym świętem!

czytaj dalej
Bloomsday

Bloomsday

16 czerwca w Dublinie to zdecydowanie interesujący dzień. Mieszkańcy tego miasta chętnie obchodzą święto, które upamiętnia irlandzkiego pisarza – Jamesa Joyce’a oraz bohatera jego słynnej powieści (swoją drogą powieści, którą określa się mianem najrzadziej czytanej a najczęściej omawianej) Ulisses – Leopolda Blooma. 16 czerwca 1904 roku to dzień, w którym rozgrywa się akcja powieści. 

W tym dniu w Dublinie (ale nie tylko!) można spotkać fanów Joyce’a poprzebieranych w stroje niczym z epoki edwardiańskiej. W tym dniu można również uczestniczyć w spotkaniach i dyskutować na temat powieści, oglądać występy, a także odwiedzać miejsca, o których autor wspomina w Ulissesie. 

czytaj dalej