4 lipca to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Ameryce. Święto Niepodległości, czyli święto upamiętniające ogłoszenie Deklaracji Niepodległości 13 kolonii od Wielkiej Brytanii. Dzień ten jest symbolem wolności dla Amerykanów jak i wielu ludzi na całym świecie.

Jak są początki święta i … narodu amerykańskiego?

Po wojnie siedmioletniej skarbiec w Londynie był w opłakanym stanie. Z tego powodu Brytyjczycy nałożyli nowe podatki na amerykańskie kolonie. Opodatkowano m.in papier, herbatę oraz inne dobra z importu. Oczywiście, spotkało się to  z niezadowoleniem ludności mieszkającej na drugim brzegu oceanu. Buntowano się przede wszystkim w Bostonie, a słynna bostońska herbatka to wydarzenie symboliczne, które uznaje się za jeden z wczesnych przejawów rewolucji w koloniach. 

Czemu jest obchodzone 4 lipca?

Tego dnia w 1776 roku przedstawiciele 13 kolonii amerykańskich: 

 • Prowincja New Hampshire (obecnie New Hampshire i Vermont)
 • Prowincja Massachusetts Bay – (Massachusetts i Maine)
 • Kolonia Rhode Island i Providence Plantations –(Rhode Island)
 • Kolonia Connecticut – (Connecticut)
 • Prowincja Nowy Jork – (Nowy Jork)
 • Prowincja New Jersey – (New Jersey)
 • Prowincja Pensylwania –(Pensylwania)
 • Kolonia Delaware – (Delaware)
 • Prowincja Maryland – (Maryland)
 • Kolonia Virginia – (Wirginia, Zachodnia Wirginia i Kentucky)
 • Prowincja Północnej Karoliny – (Północna Karolina i Tennessee)
 • Prowincja Południowej Karoliny – (Północna Karolina)
 • Prowincja Georgii –(Georgia)

podpisali Deklarację Niepodległości, która zapoczątkowała konflikt kolonii z macierzą. Wypowiedzenie wojny kolonizatorom dało początek państwu amerykańskiemu, a sam konflikt przeszedł do historii jako Rewolucja Amerykańska.

Jak jest obchodzone?

Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych typu wiece, parady i pokazy sztucznych ogni to także okazja na spotkania z rodziną i znajomymi. 4 lipca w Stanach Zjednoczonych to z pewnością kolorowy i podniosły dzień. Dookoła można zauważyć dekoracje w iście amerykańskich kolorach – białym, czerwonym i niebieskim. Bardzo popularnym zwyczajem w tym dniu są przemówienia polityków oraz spotkania z weteranami. Chociaż jest to święto państwowe towarzyszy mu radosna atmosfera – na pewno pomagają w tym festyny i pokazy fajerwerków. Największy z pokazów ma miejsce w Waszyngtonie i jest transmitowany na żywo w telewizji. W tym dniu można również wziąć udział w nietypowym konkursie sportowym, mianowicie jedzeniu hot dogów na czas – rekordzista z 2021 roku zjadł 76 hot dogów w 10 minut. Ciekawe czy w tym roku ktoś pobije ten rekord? Jeśli jednak nie czujesz się na siłach by brać udział w takiej konkurencji, to znajdą się również inne konkursy. Popularne w tym dniu są mecze baseballa, wyścig na trzy nogi three legged race, zawody pływackie czy zawody w przeciąganiu liny. 

Co zjem w ten dzień?

Czym byłoby Święto Niepodległości bez barbecue? Oprócz hot dogów, Amerykanie w tym dniu raczą się hamburgerami i grillowanym mięsem. Na wspólnych piknikach można skosztować również fasolki w sosie pomidorowym oraz kukurydzy z grilla. Dla łasuchów też się coś znajdzie. W skład menu Dnia Niepodległości wchodzą najróżniejsze ciasta, placki i inne desery, szczególnie s’mores (krakersy pełnoziarniste przełożone czekoladą i podpieczonymi piankami marshmellow), oraz kruche ciasteczka truskawkowe znane jako strawberry shortcakes. Aby zaspokoić pragnienie najczęściej sięga się po lemoniadę, mrożoną herbatę lub prawdziwie amerykańskie piwo – Budweiser. Święto Niepodległości to letni dzień, wolny od pracy dla większości Amerykanów. Nic więc dziwnego, że spędza się go na świeżym powietrzu.

Jeśli chcesz sam przeżyć święta w iście amerykańskim stylu to zajrzyj do naszej zakładki WYJAZDY, może uda się coś załatwić 😉