Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii Wielkanoc to również jedno z ważniejszych chrześcijańskich świąt w ciągu roku. Związane z nim jest wiele zwyczajów i tradycji, które mogą się różnić od tych nam znanych.

Ciekawym faktem jest również to, że uważa się, że Wielkanoc – z ang. Easter, wywodzi się jeszcze z czasów sprzed Chrześcijaństwa. Wielu teologów sądzi, że słowo Easter pochodzi od anglosaskiej bogini wiosny Eostre (faktycznie brzmi w sumie podobnie ?)

Wiosennych dni i wielkanocnych tradycji z pewnością nie mogą się doczekać najmłodsi, którzy w Niedzielę Wielkanocną biorą udział w egg hunt – czyli polowaniu na czekoladowe jajeczka, które skrzętnie zostały schowane przez Easter Bunny (zajączka wielkanocnego) ?

W Wielkiej Brytanii dzieciaki mają dwa tygodnie wolnego w okresie wielkanocnym, to aż nadto, żeby uporać się z ogromną ilością znalezionych czekoladowych jajeczek ?

Nasza szkoła językowa Języki Katowice również zorganizowała poszukiwanie czekoladowych jajek. Intensywny kurs języka angielskiego dla dzieci Comfort to kurs dla ambitnych, ciekawych świata dzieciaków i dlatego na zajęciach mieli okazję uczestniczyć w prawdziwym egg hunt. Nagroda to oczywiście, słooodycze!!! 

Z jajkami jest również związany inny ciekawy zwyczaj, a mianowicie rolling eggs, czyli toczenie jajek. Zasady są proste – uczestnicy muszą stoczyć jajko z górki, warunkiem zwycięstwa jest jajko w nienaruszonym stanie. 

Kolejną tradycją związaną z Wielkanocą jest pieczenie bułeczek – hot cross buns. To słodkie bułeczki z rodzynkami, często pokryte warstwą masła. Choć obecnie można je spotkać w sklepach już w styczniu, tradycyjnie powinny być wypiekane w Wielki Piątek. Wypiekanie bułeczek w Wielki Piątek miało zapewniać magiczne właściwości. Wspomniane bułeczki nie tylko przynosiły szczęście, ale nawet leczyły wiele dolegliwości. W dodatku wierzono, że ciasto zrobione w Wielki Piątek nie pleśnieje. Z tego powodu właśnie kawałki ciasta wieszano na sznurkach i odłamywano w razie potrzeby w ciągu roku. Obecnie smaków hot cross buns jest niezliczenie wiele, w tym nawet o smaku słonego chilli i sera.

Jeśli chodzi o idiomy związane z Wielkanocą to chyba nic dziwnego, że większość z nich związana jest z jajkami i królikami. Zerknijcie na najczęściej używane idiomy wielkanocne poniżej!

 1. Happy bunny = someone who’s satisfied with a situation
 2. As mad as a March hare = crazy, eccentric
 3. Bright-eyed and bushy-tailed = alert and lively; eager
 4. Count one’s chickens = treat something that hasn’t happened yet as a certainty (from the proverb, don’t count your chickens before they’re hatched)
 5. Fly the nest = young person leaving their parents’ home to set up home elsewhere
 6. No spring chicken = someone who’s not exactly young anymore
 7. Run around like a headless chicken = act in a panic-stricken, directionless manner
 8. Bad egg/good egg = untrustworthy/reliable person
 9. Chicken-and-egg situation = unresolved question as to which of two things caused the other
 10. Don’t put all your eggs in one basket (proverb) = don’t depend completely on one plan, with nothing to fall back on if things go wrong
 11. Black sheep = someone who’s viewed by the family or group as an outcast because of their behaviour
 12. Mutton dressed as lamb = an older woman dressed in clothes more suited to a younger woman
 13. The grass is always greener on the other side = the belief that an alternative will be better, even though it probably won’t be