Zjednoczone Królestwo potrafi być miejscem wyjątkowym, tradycyjnym, nowoczesnym, świeżym, odkrywczym, zaskakującym. Cokolwiek szukasz: plaż i wybrzeży; parków narodowych i malowniczych tras; miejsc dziedzictwa narodowego czy malowniczych miast i miasteczek, wszystko to znajdziesz w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Na początek proponujemy rzut oka na wyspę Skye w Szkocji. Być może nasze wspomnienia zainspirują Ciebie do wizyty w tym wyjątkowym miejscu.

źródło: Wikipedia

Wyspa Skye to największa i najdalej wysunięta na północ wyspa w archipelagu Hybryd Wewnętrznych. To także wymarzone miejsce dla turystów szukających ciszy i spokoju, chcących napawać się malowniczym krajobrazem zdominowanym przez skalisty łańcuch górski Cuillin (widoczny na zdjęciu poniżej), który jest wprost zapierający dech w piersiach.

The Cuillin, Isle od Skye

Miejsce to ma surową naturę, mało tutaj zabudowań ale i nie znajdziemy również niezmierzonych lasów. Ostre skaliste klify, silnie wiejące wiatry oraz niezwykle często padający tu deszcz stanowią na pierwszy rzut oka środowisko nieprzyjazne człowiekowi, ale być może właśnie to stanowi o pięknie tej wulkanicznej wyspy.

view on Portree before sunset, Isle of Skye, Scotland

Nieformalną stolicą wyspy jest Portree (na zdjęciu powyżej), małe miasteczko znane z portu rybackiego. Dużą atrakcją jest też Aros Centre promujące dziedzictwo kultury Gaelic. Miasteczko stanowi dobrą bazę wypadową dla turystów odwiedzających wyspę Skye.

Eilean Donan Castle

Atrakcją regionu są również zamki. Najbardziej znane to Dunvegan Castle i Eilean Donan Castle. Pierwszy z nich – Dunvegan Castle – jest siedzibą klanu McLeodów od XIII wieku. Drugi – Eilean Donan Castle – widoczny na zdjęciu u góry – położony jest u zbiegu 3 jezior, niedaleko Kyle. Jest on symbolem Skocji upamiętnionym chyba na każdej puszce z ciasteczkami i kalendarzu ze Szkocji.

 

INSPIRACJA:

Scotland’s Picturesque Hebridean Islands, English Matters, wydanie specjalne SCOTLAND NR 32/2019

 

 

 

dodatki:

  • słowniczek przy każdym artykule
  • nagrania MP3 do odsłuchania na komórce za pomocą kodów QR lub na komputerze poprzez stronę wydawnictwa
  • arkusze pracy dla nauczycieli

 

KIOSK https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/wydania-specjalne/661-english-matters-szkocja-irlandia.html
WYDANIE ELEKTRONICZNE https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/93-prenumerata-elektroniczna
DODATKI http://em.colorfulmedia.pl/