8 maja swoje 96 urodziny obchodził brytyjski biolog i prezenter telewizyjny – Sir David Attenborough. Człowiek, który za pomocą filmów i programów telewizyjnych przybliżył świat przyrody milionom ludzi na całym świecie. Sir David urodził się w Londynie, jest absolwentem Clare College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie studiował geologię i zoologię. W 1952 roku rozpoczął praktykę w  BBC. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych narratorów i prezenterów telewizyjnych, ukazuje odbiorcom niesamowite zakątki naszej planety i porusza tematy ochrony środowiska. 

Odkąd zaczął pracę w BBC Sir David szukał nowych sposobów na robienie filmów poza studiem telewizyjnym, dzięki czemu powstał serial Zoo Quest. Łączył ze sobą materiały studyjne i materiały nagrywane w różnych krajach np. Indonezji czy Gujanie ukazując dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Kiedyś dostęp do takich materiałów był niemożliwy, a nowatorski pomysł Sir Davida okazał się wielkim sukcesem i zachęcił widzów do oglądania programów telewizyjnych. 

W 1965 został Dyrektorem nowego kanału BBC Two, a 4 lata później awansował na Dyrektora Programów stacji BBC. W tym czasie wprowadził wiele innowacji. Sir David zlecił produkcję Latającego Cyrku Monty Pythona który okazał się hitem i inspiracją dla przyszłych pokoleń komików. W 1975 roku zrezygnował z posady Dyrektora i wrócił do życia odkrywcy, podróżnika oraz do nagrywania programów. Nagrał materiały o odizolowanych i nieznanych plemionach, zagłębiał się w ich kulturze i ukazywał różnorodność życia ludzi w wielu miejscach na świecie. 

Kolejnym etapem jego kariery było ponowne wejście do świata zwierząt. W 1979 roku powstała seria Życie na Ziemi, w której Sir David przedstawiał życie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Dzięki nowoczesnym technologiom poszedł o krok dalej i w 2015 roku zanurkował łodzią podwodną w rejony Wielkiej Rafy Koralowej, by pokazać nieodkryte dotąd miejsca – tym samym ustanowił rekord na najgłębsze zanurzenie łodzią podwodną.  

W 2000 roku Sir David zaczął zwracać uwagę na problemy naszego świata – głównie na kryzys środowiskowy. Starał się odpowiedzieć na to pytanie tworząc serię filmów Szanujmy Ziemię (State of the Planet). Temat ten porusza również w jego późniejszych publikacjach z nadzieją, że ludzie zrozumieją niezwykłość naszej planety i zmienią swoje nastawienie. 

Sir David Attenborough został wielokrotnie wyróżniony. Otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za działalność naukową oraz został przyjęty do Royal Society – brytyjskiego towarzystwa naukowego, został również odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Na swoim koncie ma także nagrody Lowella Thomasa – dla odkrywców, czy nagrodę Emmy za narrację filmów Błękitna Planeta II i Nasza Planeta. Poza tym na jego cześć nazwano np. gatunki ryb czy roślin.