Dokładność i płynność czyli tzw. flow, który pozwala na wyrażanie siebie i swoich pomysłów, to dwa aspekty, na które należy zwrócić uwagę ucząc się angielskiego. 

 

Płynność sprawia, że czujemy się komfortowo w trakcie rozmowy, nie zastanawiamy się zbyt długo nad tym co chcemy powiedzieć i nie robimy za długich przerw. To oczywiste, że pojawi się kilka błędów, ale nie utrudnią one komunikacji. Natomiast dokładność wiąże się z umiejętnością poprawnego używania gramatyki, słownictwa i wymowy. Sprawia, że popełniamy bardzo niewiele błędów. Dobrze przygotowany mówca będzie zarówno dokładny, jak i płynny w swej wypowiedzi. By osiągnąć ten stopień biegłości językowej trzeba poświęcić sporo czasu i zaangażować się w naukę języka. 

 

Co zrobić, aby popełniać mniej błędów w swoich wypowiedziach? 

 

Z pewnością wiele osób uczących się angielskiego doskonale zna to uczucie: wykonywanie ćwiczeń gramatycznych przychodzi z łatwością na papierze, ale schody zaczynają się wtedy, kiedy trzeba coś powiedzieć. W takiej sytuacji zastosowanie znanych reguł staje się znacznie trudniejsze.

Czy to oznacza, że ​​musisz kupić kolejną książkę do gramatyki? Nie tym razem! Poniżej znajdziesz kilka porad i wskazówek, jak zwiększyć poprawność swojej wypowiedzi.

 

  1. ZRELAKSUJ SIĘ, ALE UWAŻAJ.

Gdy zdasz sobie sprawę, że każdy, dosłownie każdy, w tym native speakerzy, popełniają błędy, zrozumiesz, że wystarczy się po prostu odprężyć! Twój język prawdopodobnie nigdy nie będzie doskonały i wcale nie musi taki być :). To całkowicie normalne. Nie oznacza to jednak, że powinieneś przestać doskonalić swoje umiejętności. Zacznij od bycia bardziej uważnym. Jeśli zauważysz, że właśnie popełniłeś błąd, po prostu go popraw. Nikt nie będzie na Ciebie krzywo patrzył. Po pewnym czasie obserwacji siebie, łatwiej Ci będzie dostrzec swoje błędy. Możesz sporządzić listę najczęściej popełnianych błędów i zapisać na papierze poprawne frazy lub struktury gramatyczne (nie błędy, tylko poprawne zwroty).  Umieść je w widocznym miejscu i używaj je tak często, jak to możliwe.  Przeczytaj je na głos, pomoże Ci to bardziej spontanicznie używać ich w sytuacjach z życia codziennego. A co najważniejsze, pamiętaj: najlepiej uczysz się na błędach i dotyczy to również nauki języków obcych!

 

  1. ZWOLNIJ.

Chociaż może się to wydawać kontrowersyjne warto czasem zwolnić, zwłaszcza jeśli masz tendencję do szybkiego mówienia. Wiele osób utożsamia płynność właśnie z tym. Często tę strategię stosują osoby komunikatywne z szerokim zasobem słownictwa. Szybkie mówienie wiąże się często z brakiem dokładności i niestosowaniem zasad gramatyki. W rezultacie umiejętności tych osób zamiast wzrastać, to stoją w miejscu. Oczywiście nierozsądnym byłyby również zbyt długo zostanawiać się przed powiedzeniem czegoś na głos – czy to z obawy przed popełnieniem błędu, czy z chęci całkowitej pewności, że to, co zamierzasz powiedzieć, będzie poprawne.  Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka – nie za szybko, nie za wolno.

 

  1. SKUP SIĘ NA WYMOWIE.

Definiując dokładność ludzie zwykle myślą o prawidłowym użyciu gramatyki i słownictwa zapominając o wymowie, która jest również kluczowa dla efektywnej i bezbłędnej komunikacji. Jest wielu uczniów, którzy w różnych sytuacjach chcieliby użyć słowa, którego znaczenie znają, ale nie mają pojęcia, jak je wymówić. Brzmi znajomo? Niestety, nie da się tego obejść, musisz popracować nad fonetyką. Zwiększa to pewność siebie podczas mówienia i zredukuje liczbę popełnianych błędów.

 

  1. CZYTAJ I SŁUCHAJ. 

Czytaj i słuchaj materiałów takich jak: czasopisma, artykuły online, książki, vlogi, podcasty, radio, filmy czy seriale w języku angielskim. W ten sposób wprowadzasz więcej języka do swojego otoczenia.  Czytając artykuł lub książkę, zwracaj większą uwagę na poszczególne struktury gramatyczne i analizuj, w jaki sposób są używane i dlaczego właśnie tak są zastosowane.  Możesz także prowadzić notatnik, w którym zapisujesz problematyczne zdania z przeczytanych tekstów. Wypowiadaj je na głos i ucz się całych zwrotó, a nie pojedynczych słów.  Na przykład, jeśli zobaczysz nowe słowo, umieść je w zdaniu, aby wiedzieć, jak go używać w praktyce. Słuchając podcastu lub oglądając film, możesz wyszukać nowe słownictwo, a także przykłady poprawnej wymowy i gramatyki.  W trakcie oglądania lub słuchania zatrzymaj nagranie zapisz frazę zanim ją zapomnisz.

 

  1. NAGRYWAJ SIĘ GDY MÓWISZ.

Najlepszą okazję do ćwiczenia mówienia w języku angielskim jest rozmowa z drugim człowiekiem. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz poprawić swoje umiejętności, rozmawiając po prostu ze sobą. Możesz pójść o krok dalej i nagrywać siebie podczas mówienia. Znajdź dobry temat, wygodne miejsce i po prostu zacznij.  Wiadomo, że słuchanie swojego głosu, zwłaszcza w obcym języku, na początku wydaje się dziwne. Jednak z czasem zaczniesz się do niego przyzwyczajać, oraz wykorzystywać możliwość odtwarzania i  analizowania swoich wypowiedzi. Jeśli znasz native speakera, możesz poprosić go o przesłuchanie twoich nagrań i wskazanie błędów, które popełniasz. Ale spokojnie, nie musisz rozmawiać z native speakerem. Wprowadzenie w życie tego pomysłu i tak zapewni Ci wiele korzyści.

 

  1. UŻYWAJ JĘZYKA, KTÓRY DOBRZE ZNASZ 

Używanie słownictwa i struktur gramatycznych, które dobrze znasz, jest szczególnie ważne w języku oficjalnymi. Głównym celem takiej rozmowy jest poprawna komunikacja, a im mniej skomplikowane zdania, tym mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Na pewno więcej korzyści przyniesie używanie gramatyki i słownictwa, które już opanowałeś, więc utrwalaj je za każdym razem, gdy tylko masz okazję. Zanim nauczysz się swobodnie stosować nowe wyrażenia i struktury gramatyczne musisz je kilkakrotnie powtórzyć – take it easy. Co więcej, poprawne używanie podstawowych słów lub struktur jest bardziej profesjonalnie i sprawia, że mniej się stresujesz. Daj sobie czas aby wejść na wyższy poziom biegłości, także w komunikacji ustnej.

 

Podsumowując, powyższe wskazówki pomogą Ci doskonalić płynność i dokładność w mówieniu. Nie zniechęcaj się, bądź dla siebie wyrozumiały i pamiętaj, praktyka czyni mistrza!  Powodzenia i do usłyszenia na zajęciach 🙂