Część pisemna jest nieodłącznym elementem wszystkich egzaminów Cambridge i występuje w różnych formach. Do poziomu KET (A2) writing jest połączony z czytaniem, a od poziomu PET (B1) przystępujący do egzaminów muszą zmierzyć się z dłuższą formą wypowiedzi. Na egzaminie mogą pojawić się takie formy pisemne: email, list, artykuł, opowiadanie, recenzja, relacja, esej czy propozycja. W treści zadań podane są punkty, które trzeba rozwinąć lub pytania na które trzeba odpowiedzieć. Typy zadań i wypowiedzi pisemnej różnią się w zależności od poziomu egzaminu.
Wiele zasad, skomplikowanych form wypowiedzi pisemnych i presja czasu sprawiają, że writing staje się kłopotliwy. Dlatego mamy dla was kilka porad jak lepiej pisać po angielsku.
- Zanim zaczniesz pisać ustal jaki to rodzaj wypowiedzi pisemnej i dostosuj do niej swój tekst oraz język (formalny lub nieformalny).
- Pomyśl nad tematem i treścią, którą chcesz przekazać.
- Zapisz swoje pomysły w brudnopisie i uporządkuj informacje tak, aby tworzyły logiczną i spójną całość.
- Nie pisz za dużo i nie odchodź od głównego tematu.
- Jeśli w trakcie procesu twórczego wypisałeś mnóstwo dobrych argumentów, wybierz tylko te które są najważniejsze i stanowią odpowiedzi na zadane pytania lub są ściśle związane z podanym tematem.
- Używaj słownictwa, którego znaczenie rozumiesz.
- Język, którym się posługujesz powinien być zrozumiały dla czytelnika. Czasem warto zrezygnować ze skomplikowanych struktur językowych. Nie znaczy to, że pisząc rozprawkę opiniotwórczą powinieneś używać sformułowań jak np. w liście do kolegi.
- Używaj słownictwa odpowiedniego dla twojego poziomu językowego. Staraj się unikać podstawowych wyrażeń i powtórzeń. Na przykład, zamiast pisać “very funny” pisz “hilarious”.
- Na koniec wciel się w rolę czytelnika – zastanów się, czy to o czym piszesz jest zrozumiałe i przejrzyste.
- Popraw błędy, które zauważyłeś.
Twój akapit powinien składać się z 2 do 10 zdań. Poza tym powinien zawierać:
topic sentence – pierwsze zdanie, które podsumowuje lub przekazuje sens całego akapitu.
supporting sentences – fakty, przykłady, uzasadnienia przedstawiające odpowiedź na główne pytanie.
concluding sentence – zdanie kończące, w którym powtarza się najważniejsze informacje warte zapamiętania (może być czasem pominięte).
Co sprawia że Twój akapit jest dobry?
Każdy akapit poświęcony jest jednej myśli. Cały tekst jest spójny, logiczny i ma przejrzystą strukturę. W tekście występują linking expressions, czyli wyrażenia łączące zdania.
Na koniec kilka przydatnych zwrotów:
Linking expressions
- hence,
- therefore,
- for instance,
- what is more,
- for this reason,
- so, we can see that
Concluding expressions:
- In conclusion
- In summary
- In short
- In brief,
- Thus,
- So, we can see that