Nie tylko Polacy na koniec karnawału zajadają się słodkościami, podobną tradycję mają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, a także Kanady!

Różnica jest jednak taka, że my zajadamy się w czwartek głównie pączkami, a w UK i reszcie wspomnianych państw obchodzony jest Pancake Day (Dzień Naleśnika). Przypada on na wtorek przed Środą Popielcową, czyli to już naprawdę ostatni dzwonek, żeby najeść się przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. Pancake Day nazywany jest również “Shrove Tuesday.” Ma to związek ze średniowiecznym słowem ‘shrive,’ które oznacza przyznanie się lub wyznanie – wtorek przed Środą Popielcową to dzień spowiedzi i oczyszczenia. Zgodnie z tradycją w trakcie postu nie wolno jeść jajek i mleka, więc trzeba było je wykorzystać zanim się zepsują. Stąd właśnie naleśniki! 

Historia oraz legendy o Pancake Day sięgają XV wieku. Według jednej z nich, pewna gospodyni z Olney, w hrabstwie Buckinghamshire tak zajęła się smażeniem naleśników, że zapomniała o bożym świecie i dopiero bijące dzwony zwołujące na nabożeństwo wyrwały ją z naleśnikowego ferworu. Nie chcąc się spóźnić kobieta wybiegła z domu w fartuszku i z patelnią w ręce prosto do kościoła. Na jej cześć do tej pory organizowane są wyścigi, w których uczestnicy biegną trzymając w ręce patelnię z naleśnikiem. Ta część nie brzmi jeszcze tak strasznie, ale uczestnicy dodatkowo muszą obrócić naleśnika co najmniej trzy razy, podrzucając go na patelni. To już trudniejsze zadanie. Podobne wyścigi organizowane są w wielu miejscach, z czego najbardziej znany odbywa się właśnie w Olney. Wszystkie uczestniczki wyścigu obowiązkowo muszą mieć na sobie fartuszek i czapkę bądź chustę na głowie. Pierwsza gospodyni, która dobiegnie do kościoła, zaserwuje swojego naleśnika dzwonnikowi i dostanie od niego buziaka wygrywa! 

Tłusty czwartek już za nami, więc ten ostatni raz możemy zaszaleć w Pancake Day 😉 Może podzielicie się przepisem na naleśniki z nami? W końcu każdy z nas ma własny (najlepszy!) przepis. Dodatkowo mamy dla was mini słowniczek nawiązujący do tego (jakże ważnego) święta. 

“And every man and maide doe take their turne, And tosse their Pancakes up for feare they burne.” (Pasquil’s Palin, 1619).

Słowniczek:

Lent – Wielki Post

Ash Wednesday – Środa Popielcowa

confession – spowiedź

custom – zwyczaj

pancake – naleśnik

fasting – poszczenie

ingredients – składniki

commencement – rozpoczęcie

contestants – uczestnicy, zawodnicy

skillet – patelnia

toss – podrzucać

apron – fartuch

cookery book – książka kucharska