Znajomość języków obcych poszerza horyzonty, otwiera drzwi do wiedzy, kariery i często lepszego życia. Już od pierwszych momentów życia dziecka rodzice często zastanawiają się w jaki sposób zapewnić swojej pociesze dobry start i stabilność w przyszłości. Świat, w którym żyjemy otoczony jest ze wszystkich stron językami, a dominującym językiem jest właśnie angielski. Dlatego warto już od najmłodszych lat dziecka inwestować w jego przyszłość i zachęcać swoje dzieci do nauki. 

Najczęstszym pytaniem, które zadają sobie rodzice jest: “Kiedy rozpocząć naukę języka angielskiego?” Jest to sprawa indywidualna każdego rodzica, ale warto wziąć pod uwagę, że  dzieci przyswajają sobie język w naturalny sposób, poprzez obserwacje, słuchanie naśladowanie wymowy innych. Dodatkowo w początkowych etapach nauki nie są tak obciążone zadaniami domowymi i ogromem wiedzy, którą muszą przyswoić, więc dodatkowa lekcja angielskiego oparta na grach będzie dla nich tylko rozrywką i dobrą zabawą. 

Do korzyści płynących z wczesnego rozpoczęcia nauki należy między innymi nauka przez zabawę. Dzieci uczą się języka w trakcie gier i zabaw z lektorem. W tym wieku maluchy nie mają jeszcze pełnej świadomości uczenia się, dlatego w naturalny sposób przyswajają sobie słowa i zdania. Dopiero w późniejszych etapach nauki poznają ich dokładne znaczenie, struktury gramatyczne i teorie przyswajania języka. Dodatkowo, dzieci mają więcej czasu na naukę. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nie są tak obciążone natłokiem informacji, które trzeba zapamiętać, zadaniami domowymi, projektami i różnymi zajęciami pozalekcyjnymi. 

Wiadomo, że każde dziecko uczy się na swój sposób. Wypracowuje sobie schematy i strategie uczenia się języka, dotyczy to języka ojczystego, jak i języków obcych. Strategie, które dziecko wykorzystuje już od najmłodszych lat będą mu towarzyszyć przez całe życie. Jeśli zdecyduje się na naukę kolejnego języka proces uczenia się będzie znacznie łatwiejszy. 

Zaletą może być również uniknięcie tzw. „blokady językowej”. Im wcześniej dziecko zacznie naukę języka, tym mniejsze problemy będzie miało z umiejętnością mówienia. Osoby w wieku nastoletnim oraz osoby dorosłe chcące uczyć się języków obcych borykają się często z tzw. „blokadą językową”. Boją się używać języka w obawie, że popełnią błąd, często również towarzyszy im poczucie bycia ocenianym przez innych oraz zawstydzenie. U dzieci, które wcześnie zaczęły naukę języka te problemy nie występują, ponieważ są już oswojone z językiem i wymową. 

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? 

Dobrym rozwiązaniem jest już od najmłodszych lat na przykład słuchanie piosenek, czytanie lub oglądanie bajek w języku angielskim. Możesz wprowadzać także do codziennej rozmowy słówka czy wyrażenia z języka angielskiego. Innym sposobem jest zapisanie dziecka na kurs językowy. To okazja aby nauczyć się języka pod okiem profesjonalistów poprzez zabawę i w towarzystwie innych dzieci. Zajęcia te są często wypełnione różnego typu grami, śpiewaniem piosenek, rysowaniem i kolorowaniem! W skrócie, jest to dla dziecka dobra zabawa połączona z nauką 🙂 Jeśli zależy ci na tym, aby twoja pociecha czerpała jak najwięcej korzyści z nauki, najlepszym wyjściem będzie połączenie tych dwóch rozwiązań.