Jak zarządzać czasem? Jak odnaleźć się w natłoku zadań i obowiązków? Czy planowanie to naprawdę magiczny sposób na ogarnięcie wszystkiego dookoła?

W dzisiejszym wpisie znajdziesz nasze wskazówki jak skutecznie planować zadania i na czym się skupić, aby nie dać się pokonać terminom oraz zaoszczędzić czas.

Na początku warto sobie uświadomić, że zarządzanie czasem jest niemożliwe. Czas płynie czy tego chcemy czy nie. Możemy za to zarządzać sobą i naszymi zadaniami w czasie. Kolejną sprawą, którą na samym wstępie trzeba sobie uświadomić to fakt, że czasami przekroczymy termin, że czasami coś nie wyjdzie, że coś nie uda się zrobić w takim terminie jak sobie zaplanowaliśmy. I nic się nie stanie! To jest zupełnie normalne, nie róbmy sobie ogromnych wyrzutów, bo każdemu się może zdarzyć. 

Co jest najważniejsze w planowaniu?

Każdy z nas będzie miał swój własny idealny sposób na planowanie. Coś co sprawdza się Tobie, może nie sprawdzić się Twojemu dziecku i na odwrót. Warto próbować różnych metod, aby znaleźć coś, co idealnie wpisuje się do Twojego trybu dnia. 

Jest jednak kilka zasad, których warto się trzymać. 

Jedną z nich jest zapisywanie. Nie wystarczy tylko planować sobie w głowie, trzeba to gdzieś spisać. Spisanie zadań do wykonania np. na dany dzień sprawia, że od razu stają się ważniejsze i “prawdziwsze”.

Kolejną sprawą, ważną przy planowaniu zadań są ramy czasowe. Zadania muszą mieć swoje ramy, ponieważ jeśli ich nie będą miały, wykonanie będzie odwlekane w czasie. Sam sobie daj deadline. Termin wykonania pomoże Ci się zmotywować do pracy.

Pamiętaj również, że co za dużo, to niezdrowo 😉 Bądź realistą. Nie wpisuj zbyt wielu zadań na jeden dzień. Usiądź i faktycznie się zastanów ile zajmie Ci realizowanie każdego zadania. Warto pamiętać też o zarezerwowaniu sobie większej ilości czasu na poszczególne zadania. Obsuwy warto przewidywać 😉 A jeśli skończysz szybciej, to albo zrobisz coś ponad program (i będziesz szczęśliwy jak wiele zrobiłeś), albo będziesz miał więcej czasu wolnego (i będziesz szczęśliwy, że możesz włączyć odcinek ulubionego serialu lub poczytać książkę). Win-win!

Planowanie ma być dla Ciebie narzędziem, które pomoże Ci ogarnąć swój dzień – nie spędzaj nad tym dłużej niż 15 minut. Zgromadź wszelkie potrzebne informacje na temat zadań, ustal kolejność i ramy czasowe, zapisz je, a następnie wykonuj je i wykreślaj. Wykreślanie kolejnych zadań, czy nawet etapów motywuje nas do dalszej pracy i wykreślenia wszyściusieńkich zadań z listy. 

Oczywiście planowanie nie dotyczy tylko codziennej listy zadań do zrobienia. Jest bardzo ważne w przypadku określania swoich celów na przyszłość, naszej wizji samego siebie. Właśnie dlatego planowanie również w nauce jest tak istotne. Mając cel, którym jest np. egzamin (z konkretną datą), warto zaplanować jak się do niego przygotować i rozpisać naukę i powtórki na kolejne etapy. 

Na naszych kursach również z tego korzystamy. W Języki Katowice nauka i przygotowania są rozpisane na kolejne etapy. Wyróżnia nas nasz własny program nauczania, który skutecznie egzekwujemy 😉 Przekonaj się sam! Zapisz się