Pałac pamięci to metoda, którą ludzie posługiwali się już w starożytności. Jest to metoda, która pozwala zapamiętywać różne informacje, a nawet szczegóły z wielu przedmiotów czy dziedzin. 

Na czym więc polega pałac pamięci?

Metoda pałacu pamięci to inaczej metoda lokalizacji, która polega na zakodowaniu informacji w postaci wymyślonego przedmiotu w dobrze znanej nam lokalizacji. W ten sposób, gdy pomyślisz o tym miejscu przypomną CI się informacje, które tam zakodowałeś.

Załóżmy, że masz egzamin i musisz się nauczyć wielu informacji. Wyobraź sobie więc miejsce, które dobrze znasz, np. Twój pokój. Pamiętaj, żeby zawsze kodować w ten sam sposób – od lewej do prawej, z góry na dół, czy jakkolwiek inaczej sobie to wymyślisz, tylko bądź konsekwentny. Wybierz informację i skojarzenie do niej np. jeśli uczysz się historii o starożytnym Rzymie i uczysz się się postaci historycznych Juliusza Cezara możesz skojarzyć z sałatką Cezar. Masz szerokie pole do popisu, im skojarzenie jest bardziej absurdalne, tym lepiej zapamiętasz. Jeśli kodujesz od lewej do prawej, a w Twoim pokoju od lewej znajduje się łóżko, potem komoda i potem jeszcze szafa, to w tym przypadku, sałatkę umieścisz na łóżku – może rozsypaną, żeby łatwiej zapamiętać 😉 a kolejną rzecz na komodzie itd. 

Upraszczanie informacji do skojarzeń i przedmiotów znacznie ułatwia zapamiętywanie. Przypominasz sobie swój pokój, a następnie przedmioty, które tam umieściłeś i w ten sposób przypominasz sobie informacje, których miałeś się nauczyć.

Co warto wiedzieć o tworzeniu symboli?

Aby nasze skojarzenia i przedmioty były skuteczne i dłużej pozostawały w pamięci powinny angażować kilka zmysłów. Wróćmy więc na chwilę do sałatki, wyobrażając ją sobie nie skupiamy się tylko na tym jak wygląda, ale również myślimy o tym jak smakuje i np. jak chrupie sałata 😉 Nie zapominamy też już o wcześniej wspomnianym elemencie absurdalnym czy kontrowersyjnym. Kolejną ważną sprawą jest to, że łatwiej zapamiętuje się obrazy dynamiczne, np. ludzi w ruchu. Często również nie sprawdza się zapamiętywanie liczb, więc warto je zmienić na jakiś symbol np. 3 na trójkąt. 

A co z pałacami? 

Warto rozróżnić dwa typy pałaców. Jeden to pałac, który wykorzystamy w najbliższej przyszłości i służy do szybkiego zapamiętywania faktów, natomiast drugi typ to pałace, które  będą nam potrzebne przy długotrwałym zapamiętywaniu. 

Pierwszy rodzaj to miejsce, które szybko możesz sobie przypomnieć – jak Twój pokój. Ten pałac “sprzątasz” ze skojarzeń w momencie, gdy nie są Ci już potrzebne. Drugich pałaców używasz tylko raz. Informacje, które zakodowałeś w takim miejscu zostają tam na zawsze. Jest to trochę bardziej czasochłonne, ale dzięki temu zapamiętasz je na dłużej. Pamiętaj również, że taki pałac nie musi być tylko realnym pomieszczeniem zamkniętym, może to być np. Twój ulubiony park czy np. pomieszczenie fikcyjne, które dobrze znasz z książki lub gry. 

Techniki pamięciowe znacznie przyspieszają naukę i pomagają przebrnąć przez egzaminy i testy z łatwością. Tego właśnie uczymy podczas naszych kursów, angielski jest tylko środkiem do samorealizacji. Zapisz się na kurs i osiągnij sukces w przyszłości. Sprawdź jakie jeszcze korzyści płyną z kursów językowych w JĘZYKI KATOWICE.