Chociaż dokładna data urodzin Szekspira nie jest znana, szacuje się, że urodził się około 22-23 kwietnia i to właśnie w tym czasie obchodzi się urodziny największego dramaturga na świecie. Tradycja obchodów urodzin Szekspira sięga blisko 200 lat. 

W miasteczku Stratford-upon-Avon, czyli w miasteczku gdzie urodził się, żył i tworzył Szekspir, w weekend najbliższy szacowanej dacie jego urodzin organizowane są uroczystości z tej okazji. Kluczową rolę w ustanowieniu corocznej tradycji formalnych obchodów urodzin dramaturga miał The Shakespeare Club, który został założony w 1824 roku i przyczynił się do przetrwania tejże tradycji aż po dzień dzisiejszy. W XX wieku uroczystości przybrały formę, którą znamy obecnie – procesje, uroczystości wieszania flag a także inne różne wystąpienia. 

Obecnie urodziny Szekspira to dni, gdy na ulicach celebruje się muzykę, sztukę oraz przede wszystkim twórczość Szekspira. Przychodząc na uroczystości można uczestniczyć w instalacjach artystycznych, ulicznych spektaklach oraz zobaczyć na żywo postaci ze sztuk Szekspira 😉 W trakcie tego wydarzenia organizowana jest również procesja, najważniejszy punkt uroczystości – autentyczne pióro Szekspira jest przenoszone z miejsca jego urodzin do kościoła Holy Trinity Church, a następnie jest umieszone w dłoni Szekspira na jego popiersiu w prezbiterium kościoła. W kościele Holy Trinity Church odbywa się również oficjalne nabożeństwo. 

Chociaż Stratford-upon-Avon jest oddalone od Katowic o 1735 kilometrów, my również możemy obchodzić urodziny największego dramaturga wszechczasów. Zapoznajcie się z pomysłami poniżej 🙂

  1. W sieci dostępne są nagrania z szekspirowskich sztuk, więc dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z nimi. A może sięgnąć po film inspirowany dziełami Szekspira?
  2. Shakespeare Theme Party – przebierzcie się za bohaterów dzieł Szekspira i razem przygotujcie quiz lub nagrajcie sceny!
  3. A może na spokojnie? Sięgnijcie po Romeo i Julię lub Makbeta i spędźcie wieczór czytając z kubkiem dobrej herbaty 🙂

Kolejną opcją jest nasz Book Club, który odbędzie się 23 kwietnia 2022 roku. Zapraszamy wszystkich chętnych podyskutować na temat Szekspira i jego twórczości, ale nie tylko! Wejdźcie na naszego fb po więcej informacji : [link do wydarzenia]