Lipiec w Kanadzie rozpoczyna się świętem państwowym – Dniem Kanady, zwanym również Dniem Dominium. Jest to święto upamiętniające powstanie Konfederacji Kanady (Konfederacja Kanady, czyli polityczny i prawny proces tworzenia Kanady). 

Pierwsze obchody tego święta odbyły się w dzień utworzenia Konfederacji Kanady. W Toronto, w kościele świętego Jakuba rozbrzmiały dzwony a mieszkańcy świętując puszczali fajerwerki, tańczyli i brali udział w paradach wojskowych. Po roku wydano królewską proklamację, w której poproszono Kanadyjczyków aby celebrowali ten dzień. 

Dzień Kanady zdecydowanie zyskał na popularności podczas obchodów 100 lecia Kanady. Uroczystości odbywały się cały rok a zakończyły właśnie 1 lipca. Od 1980 roku święto jest hucznie promowane aby obchodzić je w całym kraju i aby wspomagać lokalne działania i eventy. Dominium Day oficjalnie zmienił nazwę na Canada Day w 1982 roku.

Podczas Canada Day najważniejsze obchody odbywają się w Ottawie – na wzgórzu parlamentarnym odbywa się koncert transmitowany na żywo w telewizji. Na koncercie pojawiają się politycy, ministrowie, Gubernator Kanady a także przedstawiciele Monarchii Kanady. Monarchą Kanady jest Królowa Elżbieta II (yes – the one and only) a w jej zastępstwie na uroczystości przybywają członkowie rodziny królewskiej. Dodatkowo w stolicy odbywają się różne inne eventy kulturowe. 

Obecnie w całym kraju władze samorządowe organizują obchody Dnia Kanady – imprezy, pokazy fajerwerków, pokazy lotnicze i inne. Mieszkańcy Kanady w tym dniu chętnie wspólnie grillują i jedzą razem posiłki — w końcu jest to dzień wolny od pracy. Zwyczajowo również właśnie w tym dniu nadaje się obywatelstwo kanadyjskie nowym obywatelom. 

Ty też możesz świętować Dzień Kanady. Jak? Wyjedź z nami na kurs językowy lub studia do Kanady! Zapraszamy do zakładki Wyjazdy – tam dowiesz się więcej co możesz zyskać dzięki takiemu wyjazdowi i co zrobić, żeby rozpocząć przygodę swojego życia!