16 czerwca w Dublinie to zdecydowanie interesujący dzień. Mieszkańcy tego miasta chętnie obchodzą święto, które upamiętnia irlandzkiego pisarza – Jamesa Joyce’a oraz bohatera jego słynnej powieści (swoją drogą powieści, którą określa się mianem najrzadziej czytanej a najczęściej omawianej) Ulisses – Leopolda Blooma. 16 czerwca 1904 roku to dzień, w którym rozgrywa się akcja powieści. 

W tym dniu w Dublinie (ale nie tylko!) można spotkać fanów Joyce’a poprzebieranych w stroje niczym z epoki edwardiańskiej. W tym dniu można również uczestniczyć w spotkaniach i dyskutować na temat powieści, oglądać występy, a także odwiedzać miejsca, o których autor wspomina w Ulissesie

Joyce rozpoczął pisanie powieści w 1914 roku, odstawił to jednak, aby skończyć swoją sztukę. Finalnie, Ulisses został wydany w 1924 roku, a przyjaciele pisarza zaczęli określać 16 czerwca mianem “Bloomsday”. Pierwsze oficjalne obchody Bloomsday przypadły w 25 rocznicę wydania książki – Adrienne Monnier, partnerka Sylvii Beach wydawczyni Ulissesa, po wydaniu francuskiego tłumaczenia, zorganizowała uroczystość w Hotelu Leopold w pobliżu Wersalu. Co prawda, odbyła się ona 29 czerwca, ale mimo wszystko, wlicza się ją w historię dnia Leopolda Blooma. W Irlandii pierwsze obchody Bloomsday miały miejsce w 50 rocznicę pierwszego Bloomsday, gdy pisarze Patrick Kavanagh i Flann O’Brien odwiedzili Wieżę Martello, Davy Byrne’s pub i 7 Eccles Street a w trakcie przechadzki odczytywali fragmenty powieści racząc się również sporymi ilościami alkoholu.

Obecnie 16 czerwca oprócz przebieranek, dyskusji, wystąpień, przedstawień i odczytywania fragmentów Ulissesa, można nawet wziąć udział w Bloomsdayowym śniadaniu – Leopold gustował w nietypowych potrawach. Bilety co prawda szybko się wyprzedają, ale w ten dzień wiele restauracji dodaje do swojego menu podobne śniadania (nie wszędzie się dostanie podsmażane nerki). Ciekawą opcją na uczczenie dnia poświęconego Jamesowi Joyce’owi jest udanie się na jeden ze spacerów z przewodnikiem organizowanych przez James Joyce Centre.

Wydarzenia związane z Bloomsday odbywają się nie tylko w Irlandii, choć tam zdecydowanie są najhuczniejsze. Dzień Leopolda Blooma można obchodzić również w Stanach czy Kanadzie, a także w Czechach, Węgrzech i nie tylko. Mamy nadzieję, że wpis zachęcił Cię do zapoznania się z powieścią i irlandzkim świętem, a może jesteś fanem Joyce’a? Jeśli jeszcze nie czujesz się w stu procentach przekonany do przeczytania powieści, to może nasze ulubione cytaty to zrobią 😉

Człowiek genialny nie popełnia żadnych omyłek. Jego błędy są dobrowolne i stają się wrotami odkryć.

Aby się uczyć, trzeba być pokornym. Lecz życie jest wielkim nauczycielem.

Po Bogu, Shakespeare stworzył najwięcej. (zgadzacie się? 😉 )