Każdego roku pierwszego kwietnia obchodzimy April Fools’ Day (Prima Aprilis), święto pełne żartów, pranków, ale też niepewności i wątpliwości we wszystko co w tym dniu słyszymy lub widzimy. Niestety… W tym wpisie nie dowiecie się nic więcej, więc nie warto tu nawet zaglądać. 

April Fools!

Wejdźcie do świata pranków, poznajcie ich historię oraz jedne z najbardziej widowiskowych żartów na przestrzeni lat. 

Na początek kilka słów o tym skąd wziął się April Fools Day. Teorii jest wiele, ale przybliżymy dziś tylko jedną z nich. Przenieśmy się do wieku XVI we Francji okres ten jest związany ze zmianą kalendarza Juliańskiego na kalendarz Gregoriański. Zgodnie z pierwszym kalendarzem to właśnie 1 kwietnia hucznie obchodzono Nowy Rok, jednak po wprowadzeniu zmian Nowy Rok obchodzono 1 stycznia. W tamtych czasach wieści rozchodziły się dość wolno, więc wiele osób nie wiedziało o zmianie, byli też tacy, którzy po prostu tej zmiany nie zaakceptowali. Świętując Nowy Rok pierwszego kwietnia stawali się wyśmienitym celem dla kawalarzy i żartownisiów, byli nazywani “April Fools” – kwietniowymi głupcami. Symbolem April Fools Day była wtedy papierowa ryba doczepiana do pleców tych, którzy dali się nabrać i zrobili z siebie głupców. Dlaczego ryba? Pochodzi to z francuskiego “poisson d’avril”, które oznacza młodą i łatwą do złapania rybkę.

W Wielkiej Brytanii April Fools’ Day stał się popularny w XVIII wieku. Szkoci świętowali przez dwa dni. Pierwszy dzień to “hunting for gowk”, czyli polowanie na kukułkę – symbol głupoty, ludzie byli wysyłani na wędrówki w poszukiwaniu kukułek. Drugiego dnia – Tailie Day- pranksterzy doczepiali papierowe ogony lub karteczki z napisami “Kick me” do pleców znajomych i przyjaciół. 

No dobrze, ale co z tymi widowiskowymi żartami? 

Drzewo spaghetti!

Jeśli jesteś fanem tego makaronu, to na pewno zainteresowałby cię wyemitowany przez BBC w 1957 roku program o Szwajcarskiej rodzinie uprawiającej własne “drzewa spaghetti”. Prezenter Richard Dimbleby opowiadał o tym jaki wpływ ma pogoda i wyeliminowanie ryjkowca spaghetti na tegoroczne plony. Dla stacji BBC skończyło się to wieloma telefonami widzów z pytaniami “Jak uprawiać własne drzewa spaghetti?”

Wiele osób uważa, że był to początek pranków publikowanych w mediach! Naszym zdaniem całkiem niezły 😉 

Dajcie się ponieść!

W 1976 roku słynny astronom Patrick Moore w wypowiedzi dla BBC Radio 2 ogłosił, że o godzinie 9:47 tego dnia można odczuć zjawisko “Jovian Plutonian gravitational effect”. Na czym polegał? Według Moore’a w tym właśnie momencie wszystkie planety ułożą się w jednej linii, a oddziaływanie grawitacji na Ziemi się zmniejszy, aby to sprawdzić należy skoczyć i dać się ponieść! Oczywiście nie brakowało śmiałków do testowania tej teorii. 

Pingwiny też potrafią latać 😉

Stacja BBC lubi sobie pożartować, dlatego np. w 2008 roku wyemitowała trailer filmu o latających pingwinach zatytułowany “Miracles of Evolution”. Film ukazuje migracje pingwinów do ciepłych krajów! Trzeba przyznać, że BBC podchodzi do tego z niezwykłą starannością, film wygląda bardzo realistycznie. 

Świat mediów co roku dostarcza nam ciekawych, zabawnych lub szokujących informacji Ciekawe co nas czeka w tym roku. 

A jakie kawały i żarty są dziś popularne?

  • zamiana soli z cukrem
  • przestawianie czasu na zegarach
  • zamrożone płatki śniadaniowe
  • pieniążek przyklejony do podłogi
  • fałszywy banknot wystający spod klawiatury
  • podanie złego numeru telefonu (np. do stacji radiowej) 
  • zawijanie toalety stretchem 

Beware! Dziś nic nie jest pewne 😉 Nie daj z siebie zrobić April Fool.