Czy czasem masz problem z nadążaniem za wszystkimi zadaniami? Czy często zdarza Ci się zapomnieć o ważnych sprawach? Chaos i natłok zadań może być przytłaczający. Uważa się, że aby dobrze rozporządzać czasem należy “śledzić przeszłość, porządkować teraźniejszość i projektować przyszłość.” Ale co to właściwie znaczy? Co zrobić, aby być na bieżąco i nie zapominać o ważnych rzeczach? Dzięki tym wskazówkom nauczysz się jak efektywniej zaplanować swój tydzień!

1 .Zrób rekonesans

Zanim zabierzesz się do planowania tygodnia co do godziny, usiądź i wypisz wszystkie zadania, które chcesz zrobić lub osiągnąć. Zrób to np. w piątek – dzięki temu, gdy w poniedziałek obudzisz się rano, będziesz wiedział co robić i będzie można zabrać się do dzieła! Gdy wypiszesz absolutnie wszystkie zadania na kolejny tydzień może się okazać, że jest ich znacznie więcej niż Ci się wydawało. Dzieje się tak dlatego, że często mamy do czynienia ze zmęczeniem decyzjami – obniżona zdolność podejmowania decyzji, wynikająca ze zmęczenia po podjęciu wielu decyzji. W tym przypadku dzieje się tak dlatego, że mamy zbyt dużo możliwości na spędzanie czasu, a to prowadzi do wypalenia i poczucia przytłoczenia. I właśnie takie wypisanie zadań daje nam dystans, dzięki temu mózg nie musi poświęcać energii na myślenie o zadaniach (i może myślenie o tym jak dużooooo tego jest). Zamiast tego może się teraz skupić na ocenie i porządkowaniu. Skoro wypisałeś już wszystkie zadanie, zastanów się nad każdym po kolei. Czy jest ważne? Czy koniecznie musisz je wykonać w tym tygodniu? Dzięki temu możesz wykreślić zadania, które nie są ważne i być może zabierałyby Ci czas na wykonanie tych ważniejszych. 

2. Zatrzymaj czas – blokowanie czasu

Jeśli zadanie szczególnie Cię przytłacza dobrym sposobem będzie tak zwane blokowanie czasu. Nikt nie mówi tutaj o magicznej mocy zatrzymywania czasu (choć było było to fajne), po prostu zamiast wypisywać listę rzeczy do zrobienia, ogranicz zadania czasowo np. 10:30-11:30, co pozwala poświęcić pełną uwagę zadaniu i zwiększa motywację do wykonania zadania w zaplanowanym czasie. Odrobina adrenalinki i ekscytacji w codziennym życiu? Nie ma sprawy – check ✅

3. Poranne refleksje 

Dobrym nawykiem jest również każdego ranka zastanowić się nad zadaniami do wykonania w dany dzień. Pięć do piętnastu minut i po sprawie. Zastanów się dlaczego je robisz, przy okazji wyobraź sobie jak wykonujesz te zadania, aby dać sobie dodatkowego kopa motywacji!

4. Wieczorne refleksje

Poranne refleksje pomagają dobrze zacząć dzień, wieczorne refleksje natomiast pomagają go dobrze zakończyć. Dzięki wieczornym refleksjom możesz się odprężyć i odciążyć umysł. Zastanów się nad wykonanymi zadaniami i zadaj sobie pytanie – Dlaczego jest to ważne? Dlaczego to robię? Dlaczego jest to priorytetem? Dzięki temu będziesz świadomy swoich priorytetów, jasno sprecyzujesz swoje kolejne cele i według tego będziesz porządkować kolejne zadania. To również idealny moment na przeniesienie niedokończonych zadań na inny dzień.

5. Świętuj 

Nasze mózgi kochają dopaminę i właśnie dlatego za każdym razem gdy ukończysz zadanie, zrób coś, żeby docenić swój wysiłek, np. przybij sobie piątkę, uśmiechnij się do siebie lub wstań i zatańcz! A jeśli jest to duże osiągnięcie to należy się duże świętowanie – zadzwoń do kolegi lub zrób sobie wolne! Ten nawyk nie tylko służy pokrzepieniu, ale również pozwala Ci wyłapywać więcej pozytywnych elementów, a co za tym idzie, bardziej je doceniać. 

 

Teraz Twoja kolej, wykorzystaj te wskazówki i działaj! Pamiętaj jednak, że system zarządzania czasem nie może być dla Ciebie zbyt skomplikowany, bo się zniechęcisz. Popróbuj a następnie zostaw jedynie to, co działa!

 

W JĘZYKI KATOWICE nie tylko uczymy angielskiego, ważnym elementem naszych kursów jest również uczenie się uczenia. Którą z powyższych wskazówek uwzględnisz w swoim plannerze?