Rok szkolny się zaczął a wraz z nim nadciąga ogromna lawina kartkówek, testów, zadań, prac domowych, a dla niektórych na pewno też już gdzieś świta w głowie myśl o egzaminach. 

Z reguły jeśli chodzi o naukę jesteśmy dość monotonii – zakuwanie i wielokrotne czytanie materiału to metoda nauki stosowana w pierwszej kolejności. Niestety, jest to najmniej efektywny sposób na naukę, a przecież każdy chciałby się uczyć mniej i zapamiętywać więcej. Dokładnie! Dlatego właśnie musimy się skupić przede wszystkim na efektywności. 

Odkryj jakie są najskuteczniejsze metody nauki i nie daj się zasypać lawinie obowiązków szkolnych 🙂

Zacznijmy od tego, że aby nauka była skuteczna musimy się jej uczyć aktywnie.

Czym jest nauka aktywna? 

Jak można się domyślić jest to całkowite przeciwieństwo nauki biernej – czyli czytania i zakuwania. Nauka aktywna to proces nauki, nad którym Ty sprawujesz kontrolę. Zamiast bezmyślnie czytać materiał, którego masz się nauczyć zacznij się testować. Już nawet podczas pierwszego czytania możesz zacząć – odpytuj się z tego, co przeczytałeś. Przeczytaj fragment, zamknij książkę, zadaj sobie pytanie do tego, co przeczytałeś i spróbuj na nie odpowiedzieć. Gotowe! Świetnie sprawdzają się również fiszki, które nie dość, że sam przygotujesz (nieważne czy będą to fiszki papierowe czy elektroniczne) to jeszcze będziesz mógł skorzystać z nich w praktycznie każdym momencie i przypomnieć sobie co nieco (ale o przypominaniu za chwilę). Kolejnym sposobem na aktywną naukę jest wejście w rolę nauczyciela. Przeczytaj materiał i postaraj się go zrozumieć tłumacząc ten materiał komuś innemu. Zawołaj tatę, siostrę, współlokatora czy nawet psa, jeśli tylko wysiedzi w miejscu i będzie Cię słuchał. W ostateczności weź pluszaka i wytłumacz mu dane zagadnienie. Używaj prostego języka, skup się na tym, żeby ten ktoś zrozumiał, co do niego mówisz. Pamiętaj zakładamy, że ten ktoś nie ma zielonego pojęcia o tym, czego chcesz go nauczyć. Wczuj się w sytuację nauczyciela podczas lekcji 😉

Jeśli chodzi o testowanie to przejdziemy tu do drugiej skutecznej techniki pamięciowej, którą jest robienie zadań. Korzystaj z tego, co jest dostępne – zbiory zadań, testy w internecie. Udowodniono naukowo, że robienie zadań jest jednym z najefektywniejszych sposobów nauki przed testem. Dlatego właśnie próbne testy tak wiele wnoszą do procesu nauki. 

Trzecią i najskuteczniejszą techniką pamięciową jest ‘spaced repetition’. Ale co się właściwie kryje pod tą nazwą? Nic innego jak powtórki. Technika ta jest oparta o krzywą zapominania. Dzięki powtórkom rozłożonym w czasie, będziesz uczył się rzadziej, ale za to skuteczniej, ponieważ to nie ilość powtórek wpływa na skuteczność, a odstępy czasowe. Np. zamiast zakuwać cały dzień i całą noc, zacznij odpowiednio wcześniej – godzina nauki, na następny dzień powtórka czego się nauczyłeś (też np. przez godzinę), następnie po 3 dniach zrób powtórkę, po tygodniu, dwóch, miesiącu i w ten sposób krzywa zapominania się wypłaszcza, a wiedza zostaje na dłużej. Najgorzej jest uczyć się nowych rzeczy, dlatego nie czekaj z powtórkami aż całkowicie wszystkiego zapomnisz. Z drugiej strony dobrze jest zapomnieć chociaż troszkę – powtórka ma być dla nas wyzwaniem. 

Wiemy jednak, że o ile sprawdzi się to w przypadkach takich jak egzamin ósmoklasisty czy matura, bo czasu jest więcej, to czasem przy nauce na kartkówki nie można sobie pozwolić na rozplanowanie nauki na kolejne miesiące. Ale na to też jest sposób. Nie siedź przed książkami kilka godzin bez przerwy. Spróbuj godzinę dziennie przez 3 dni. A jeśli już serio nie masz czasu, to chociaż rób przerwy pomiędzy danymi partiami nauki. Godzina nauki. Przerwa. Powtórka. Przerwa. Powtórka. 

Przedstawione techniki pamięciowe zdecydowanie przyczynią się do zapamiętywania informacji na dłużej i przede wszystkim do mniejszej ilości czasu spędzonego na zakuwaniu!

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zaglądaj na naszego bloga lub przyjdź do nas na kurs angielskiego, podczas którego uczymy nie tylko języka, ale też jak efektywnie planować naukę i skutecznie się uczyć. 

Sprawdź jak w rok przygotować się do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Zapisz się na kurs przygotowawczy do matury lub egzaminu ósmoklasisty. Jeszcze nie jest za późno, żeby dobrze zacząć przygotowania.