Każda z umiejętności rozwijanych w języku angielskim jest ważna, jednak to umiejętność mówienia przydaje się najczęściej – na egzaminach, na wakacjach, w zwykłej rozmowie pomiędzy znajomymi z różnych krajów. Umiejętność mówienia pozwala nam się komunikować z drugim człowiekiem i wyrażać swoje potrzeby czy uczucia. Dlatego warto tę umiejętność ćwiczyć i oswajać się z mówieniem w języku angielskim. 

Dla dzieci to nie problem, dzieci najczęściej traktują to jako zabawę. Schody zaczynają się wtedy, kiedy nagle pojawia się blokada językowa, strach przed tym, że ktoś zacznie oceniać nasz sposób wypowiedzi. Obawy przed popełnieniem błędów są najczęstszym powodem, dla którego ludzie rezygnują z mówienia w obcym języku mimo, że znają go świetnie. 

Jak poczuć się pewniej w mówieniu? Najprostszą odpowiedzią jest – ćwiczyć jak najczęściej. Warto jednak sięgnąć trochę dalej w głąb problemu i znaleźć jego źródło. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę boisz się mówić w języku angielskim. W sytuacjach stresowych nasz umysł potrafi dołożyć nam zmartwień poprzez tworzenie różnych scenariuszy, zaczynamy wtedy rozmyślać, co zwiększa nasz strach. Często boimy się tego, że ktoś nas ocenia i czeka tylko na moment, w którym popełnimy błąd. A prawda jest taka, że każdy popełnia błędy niezależnie od języka którym się posługuje. Wiele razy popełniamy błędy nawet w ojczystym języku. Na takie potknięcia językowe nikt nie zwraca uwagi. Nie warto więc przywiązywać aż tak wielkiej wagi do naszych obaw przed mówieniem. Ten strach towarzyszy wielu osobom w różnym wieku i na różnym poziomie językowym, więc nikt nie jest odosobniony. 

Spróbuj zrozumieć, co sprawia Ci największą trudność i przed czym masz największe obawy. Czy boisz się, że zapomnisz słówek? Przygotuj fiszki i korzystaj z nich jak najczęściej.   Pomylisz struktury gramatyczne? Uzupełniaj ćwiczenia, w których musisz te struktury wykorzystać. A może twoja wymowa nie jest najlepsza? Popracuj nad fonetyką, znajdź nagrania, zapisuj wymowę fonetyczną trudniejszych słów czy zdań i powtarzaj. Znajdź obszar, który wymaga najwięcej praktyki i skup się na nim, poczujesz się pewniej i łatwiej poradzisz sobie z wypowiedzią ustną. 

Otaczaj się językiem angielskim. Ciągły kontakt z językiem sprawia, że zaczynamy się z nim oswajać. Słuchamy jego brzmienia, przyzwyczajamy się do pisowni, z czasem nawet zaczynamy myśleć w języku angielskim. Zagłębiamy się w kulturę anglojęzyczną, by jeszcze lepiej poznać i zrozumieć język. Sposobów na nieprzerwany kontakt z językiem jest mnóstwo: podcasty, książki, artykuły, filmy, seriale i muzyka, a także rozmowa z native speakerami lub osobami z innych krajów posługującymi się językiem angielskim. 

Ćwicz! Jak wiadomo, praktyka czyni mistrza. Korzystaj z każdej okazji do rozmowy na zajęciach w szkole, na zajęciach dodatkowych, poza szkołą w rozmowach z innymi. Dobrym sposobem na oswojenie się z wystąpieniami publicznymi jest udziału w Debatach Oksfordzkich organizowanych przez naszą szkołę Języki Katowice. Wyznacz sobie czas na naukę w domu, znajdź odpowiadające Ci metody i ćwiczenia które najbardziej Ci odpowiadają. I MÓW!

 O tym co robić, aby popełniać mniej błędów w mówieniu pisaliśmy tutaj: https://jezyki.katowice.pl/porozmawiajmy/