Gramatyka to zbiór reguł opisujących system języka, tworzy on podstawę jego funkcjonowania. Dla native speakerów jest znany i przyswajany na każdym etapie życia, dla uczących się nowego języka jest często zmorą. Przytłaczająca ilość czasów, trybów, skomplikowane konstrukcje gramatyczne i problemy z ich stosowaniem często zniechęcają na początkowym etapie nauki języka. Jednakże, przyswajanie gramatyki pomaga nam uczyć się struktur języka, poprawnej wymowy i wpływa na płynność naszych wypowiedzi.
Jak skutecznie uczyć się gramatyki?
Bądź systematyczny.
Nauka języka to długotrwały proces, który wymaga praktyki (dużo praktyki) i systematyczności. Wyznacz sobie konkretne dni i godziny, które poświęcisz tylko gramatyce języka angielskiego. Podejdź do sprawy realnie, skuteczniej jest poświęcić na naukę około 30 minut kilka razy w tygodniu, zamiast około 5 godzin raz w tygodniu czy nawet miesiącu.
Ustal swoje cele.
Cele krótkoterminowe i długoterminowe pozwolą ci na monitorowanie swojej nauki oraz zmotywują do dalszego działania. Do celów krótkoterminowych można zaliczyć ustalenie konkretnej liczby godzin, którą poświęcimy na naukę w danym tygodniu lub części materiału, które chcemy opanować w określonym czasie. Natomiast cele długoterminowe to na przykład zdanie egzaminu na wybranym poziomie czy nauka w celu komunikatywnego porozumiewania się językiem na wakacjach czy wyjeździe.
Zacznij od podstaw.
Małymi kroczkami do przodu. Zacznij od podstaw, a następnie po ich opanowaniu stopniowo zwiększaj ilość materiału. Porównuj ze sobą podobne konstrukcje, a gdy napotkasz jakieś trudności szukaj rozwiązań. Gdzie? Wszędzie, gdzie to tylko możliwe: w podręcznikach, online, na forach internetowych czy pytając nauczycieli. Nie poddawaj się!
Znajdź swój sposób na gramatykę.
Każdy z nas uczy się w różnym tempie i różnymi metodami, a więc nie porównuj się do innych i staraj się dopasować odpowiednie sposoby nauki do twojego trybu nauki.
Dla jednych sposobem na naukę będzie czytanie reguł gramatycznych, a następnie stosowanie ich w praktyce. Dla innych, rozwiązywanie zadań i wyszukiwanie w nich konkretnych struktur. Stosuj wizualizacje, kolory, mapy myśli oraz skojarzenia, nawet te najdziwniejsze.
Odwołuj się do własnych doświadczeń.
Czasem łatwiej nam zrozumieć konkretną sytuację, jeśli wyobrazimy sobie, że dotyczy ona właśnie nas. Ucząc się czasów odwołuj się do rzeczywistości (np. ucząc się Past Simple zastanów się co TY robiłeś wczoraj).
A poza tym… Stałym elementem nauki jest otaczanie się językiem angielskim.
Korzystaj z każdej okazji do rozmowy z native speakerami, oglądaj filmy i seriale w języku angielskim, słuchaj podcastów, a także czytaj artykuły, wiadomości czy książki po angielsku. I pamiętaj o pozytywnym nastawieniu! Tu wszystko się zaczyna.